28 november 2025

Hotel Oranjeoord, een dure les voor gemeente Apeldoorn die voorkomen had kunnen worden

Partij voor de Dieren vanaf het begin tegen aankoop, o.a. vanwege de ligging in Natura2000-gebied

Hotel oranjeoord

Hotel Oranjeoord, hoe zat het ook al weer?

Het hotel, gelegen aan de rand van het dorp Hoog Soeren, werd in februari 2023 (voor de tweede maal) failliet verklaard en staat sindsdien leeg. Eind oktober 2024 betaalde Gemeente Apeldoorn miljoenen euro's om het hotel over te nemen met het idee om er 120 tot 150 Oekraïense vluchtelingen in op te vangen. Het pand bleek echter zwaar verouderd en verwaarloosd te zijn en omvangrijke renovaties zijn noodzakelijk om het gebouw brandveilig en geschikt voor bewoning te maken. De renovaties bleken echter niet zomaar uit te voeren met als gevolg dat het pand nu nog steeds leeg staat en het hele project een fiasco is.

Natura2000, stikstof en juridische complicaties

De Partij voor de Dieren was vanaf het eerste moment tegen de aankoop van Hotel Oranjeoord. De belangrijkste redenen waren:

  • Het hotel ligt middenin Natura2000-gebied. Onze fractie waarschuwde vooraf voor ecologische risico’s en voor de reële kans dat stikstofwetgeving renovaties onmogelijk zou maken. Voor de renovaties en aanpassingen die nodig zijn om het hotel bewoonbaar te maken is een natuurvergunning nodig. De provincie verleende deze vergunning niet vanwege de stikstofregels.
  • Impact op het kleine dorp Hoog Soeren. In een gemeenschap van ongeveer 250 inwoners zou de komst van 120–150 nieuwe bewoners een zeer grote sociale impact hebben. De PvdD vond dat de gemeente onvoldoende oog had voor draagkracht, betrokkenheid en lokale leefbaarheid.
  • Slechte communicatie, gebrek aan transparantie en zorgvuldige besluitvorming. De Partij voor de Dieren uitte vanaf het begin zorgen over het proces. De gemeenteraad werd laat en onder grote tijdsdruk betrokken, terwijl inwoners van Hoog Soeren pas op het laatste moment werden geïnformeerd. Zij kregen geen kans om hun zorgen te uiten of om mee te denken over de plannen. Dat zorgde voor onrust, boosheid en wantrouwen richting de lokale politiek.

Hoe nu verder?

De gemeente zit nu vast aan een miljoenenpand dat nu niet kan worden gebruikt voor het oorspronkelijke doel, namelijk de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Extra kosten voor onderhoud, verzekering en beveiliging blijven doorlopen, terwijl het gebouw leegstaat. De politieke schade is misschien nog groter: de keuze om zonder gedegen onderzoek tot aankoop over te gaan, wordt breed bekritiseerd.

Debat

Deze week, op donderdagavond 4 december, gaat de raad in debat over hoe het nu verder moet met dit hotel.  Het college wil het hotel nog steeds gaan gebruiken voor de opvang van Oekraïeners. Op een legale wijze en met vergunning zou het echter om maximaal 60 personen gaan. Het college overweegt echter om via een gedoogconstructie 120 personen in het hotel onder te gaan brengen. Niet legaal dus. Hierover zal donderdagavond ondermeer gesproken worden. 

Mocht je willen inspreken dan is dat mogelijk. Je krijgt dan aan het begin van de vergadering ongeveer 5 minuten de tijd om je mening te geven over het onderwerp. Meld je van tevoren aan bij de raadsgriffie. Dit kan zowel per mail als telefonisch. Voor alle informatie hoe je aan te melden klik je hier. De vergadering begint om 19.00 uur. 

 

 

Onze idealen