Nieuws van het Netwerk Apeldoorn

1000023927 002

April 2026

Clean up in het Oranjepark.

Samen zorgen voor een schoner Oranjepark!

Op zaterdag 11 april hebben een aantal leden van de Partij voor de Dieren het Oranjepark opgeruimd. Waarom? Omdat het helaas nog steeds nodig is. We verzamelden veel peuken, plastic bestek, snoeppapiertjes, plastic zakjes, deksels en drinkpakjes.

Tijdens het opruimen voerden we diverse gesprekken met voorbijgangers. We kregen zelfs complimenten dat we zo kort na de verkiezingen alweer zichtbaar waren op straat. Dit in tegenstelling tot veel andere partijen.

De reden dat wij schoonmaakacties houden is echter niet de zichtbaarheid op straat maar het feit dat het nodig is. Dit werd “mooi” geïllustreerd door het nest dat een meerkoet heeft gemaakt met een oude kerstboom, takjes, plastic zakjes en ander afvalmateriaal.  De meerkoet doet hiermee volop aan hergebruik. Op zich is dat heel milieuvriendelijk natuurlijk. Het is wel heel jammer dat dit hergebruik gebeurt met materiaal dat de mens niet in de prullenbak gooit.

Wil je de volgende keer meehelpen? Laat het ons weten op [email protected]

Bijen café maart 2026

maart 2026

Zwarte, inheemse bij centraal tijdens bijencafé – 11 maart 2026

In De Hoge Weye in Beekbergen organiseerde de Partij voor de Dieren Apeldoorn een informatieve avond over bijen. Twee deskundigen waren uitgenodigd om hun kennis te delen: Jacques van Alphen, voormalig hoogleraar en bioloog, en Jakob Bouw van de Stichting Dutch Dark Honey Bee. Zij spraken onder meer over de vermeende concurrentie tussen honingbijen en andere bestuivers en over een nieuw project op de landgoederen Welna en Tongeren dat zich richt op de bescherming van de zwarte, inheemse honingbij.

De bijeenkomst trok veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich ook veel lokale imkers, wat leidde tot een levendige discussie met scherpe en inhoudelijke vragen uit het publiek.

De rol van honingbijen in de natuur

Jacques van Alphen begon de avond met een toelichting op de geschiedenis en ecologie van de honingbij. Hij benadrukte dat de vaak gemaakte tegenstelling tussen ‘wilde bijen’ en ‘honingbijen’ niet klopt. Naast honingbijen bestaan er hommels en solitaire bijen, maar honingbijen leven ook van nature in het wild en zijn dus eveneens wilde dieren.

Volgens Van Alphen ontstaat eventuele concurrentie om voedsel niet door de honingbij zelf, maar vooral door seizoensinvloeden en door de manier waarop mensen het landschap inrichten. Monoculturen – grote landbouwgebieden met steeds hetzelfde gewas – spelen daarbij een belangrijke rol. Imkers moeten daarom goed rekening houden met de seizoenen en zorgvuldig bepalen waar en wanneer zij bijenvolken in een natuurgebied plaatsen.

De zwarte bij is bovendien uitstekend aangepast aan de Nederlandse natuur en flora. In een natuurlijke situatie kan deze bij goed samenleven met andere insecten zonder noemenswaardige concurrentie. Het importeren van buitenlandse bijensoorten kan echter wél problemen veroorzaken. Van Alphen gaf imkers daarom het advies om geen buitenlandse koninginnen te importeren, maar honingbijen natuurlijk te laten zwermen. Zo kan een koningin in de natuur worden bevrucht door darren van andere zwarte bijenvolken, wat inteelt voorkomt en de populatie gezond houdt.

Terug naar de natuur: het project voor de zwarte bij

Jakob Bouw vertelde vervolgens over een project op de landgoederen Welna en Tongeren, waar wordt gewerkt aan het herstel van de zwarte inheemse honingbij in de natuur. In het gebied zijn ‘natuurlijke’ bijenkasten in bomen geplaatst, waarna de bijenvolken zoveel mogelijk met rust worden gelaten.

Er wordt geen honing geoogst en imkers grijpen verder niet in. Omdat het gebied groot genoeg is en vrij wordt gehouden van buitenlandse bijen, krijgen de zwarte bijen hier de kans om zich weer op een natuurlijke manier te ontwikkelen en zich opnieuw te vestigen in de Nederlandse natuur.

 

Meer lezen: 

  • https://www.stedendriehoek.nl/apeldoorn/algemeen/partij-voor-de-dieren-praat-je-even-bij/

februari 2026

Jaaroverzicht 2025

Jacky Kroon heeft, als netwerk coördinator, een mooi jaaroverzicht gemaakt van alle activiteiten die het Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn in 2025 heeft georganiseerd. Het is een mooi verslag geworden en je kunt het hier lezen.

Clean up in het Oranjepark januari 2026

januari 2026

Clean up in het Oranjepark

Op zaterdag 31 januari hadden we onze 1e clean up van dit jaar in het Oranjepark Eigenlijk zouden we die begin januari al gaan doen om al het vuurwerkafval op te ruimen. Helaas gooide de sneeuw toen roet in onze plannen.  De sneeuw zorgde natuurlijk wel voor een prachtig mooi park.

Vandaag was de sneeuw allemaal weg en we konden met 8 vrijwilligers aan de schoonmaak. Dit is niet alleen nuttig, maar ook erg gezellig én een gratis sportmoment in de buitenlucht. 

We hebben heel veel peuken en kleine stukjes plastic geraapt. “Gelukkig” lagen er ook grotere stukken afval zoals flessen, blikjes, piepschuim, haarelastiekjes en dergelijke. Dat raapt toch sneller.

Al dit afval is schadelijk voor de in het park levende dieren. Haarelastieken veroorzaken letsel als de dieren hier verstrikt in raken met hun poten of nek. Peuken worden helaas opgegeten door vogels. 1 sigarettenfilter is al dodelijk. Met elke opgeraapte peuk redden we letterlijk levens…

Glas vergaat niet, blikjes ook niet en dieren kunnen zich eraan verwonden. Niet alleen de parkbewoners, maar ook de honden die er worden uitgelaten. Het meeste plastic waait uiteindelijk in het water en breekt daar af tot hele kleine stukjes, de bekende microplastics.  De rest van het plastic blijft op de grond liggen en verandert ook in microplastics. 

Wat opviel was de grote hoeveelheid plastic en snoepzakjes aan de randen van het park. Zowel in de aangrenzende (kantoor)tuinen als in de goot. Waarschijnlijk is dit allemaal onder de sneeuw verdwenen begin januari en wordt het nu weer zichtbaar.

We hebben met zijn allen 2 volle zakken afval geraapt. Dit lijkt misschien weinig, maar met al het kleine spul is het echt heel veel.

Bedankt aan alle vrijwilligers die hebben meegeholpen vandaag!

 

Houdt onze agenda in de gaten voor de datum van de volgende clean up.

Zet in ieder geval zaterdag 4 juli vast in de agenda. Dan doen we weer mee met de jaarlijkse Peukmeukactie die Zero Waste Apeldoorn organiseert.

 

Groene mal fietstocht 1 foto2

september 2025

Fietstocht 2 door de Groene Mal: een oproep voor natuurbehoud

De Groene Mal vormt een essentiële verbinding tussen diverse natuurgebieden, waardoor dieren zich vrij kunnen verplaatsen. Deze ecologische corridors zijn van groot belang voor de biodiversiteit. En dat is nodig: het gaat niet goed met de soortenrijkdom in Nederland. De Groene Mal is letterlijk van levensbelang voor talloze dieren — en daarmee indirect ook voor ons. Zonder insecten geen bestuiving, en zonder bestuiving geen voedsel.

Helaas wordt dit groene netwerk steeds verder aangetast door oprukkende bebouwing. Om hier aandacht voor te vragen, zijn wij afgelopen 24 september voor de tweede keer op de fiets gestapt.

Beekbergsebroek: natuur tussen stad en landschap

Onze tocht voerde ons onder andere langs het Beekbergsebroek, ten zuiden van Apeldoorn. Dit waardevolle gebied vormt een groene schakel tussen de Veluwe en de IJsselvallei, waar stad en natuur samenkomen. Het landschap is afwisselend — met weilanden, bossen en waterpartijen — en is belangrijk voor zowel flora en fauna als recreatie, zoals wandelen en fietsen. De nabijheid van het Beekbergerwoud, in 2006 aangelegd door Natuurmonumenten, versterkt de ecologische waarde van dit gebied.

Onderweg vertelde Peter van de SDG-groep Apeldoorn over de Beekbergse Beek. Deze beek stroomt van de Veluwe naar de IJsselvallei en werd vroeger gebruikt voor het aandrijven van molens. Tegenwoordig speelt ze een belangrijke rol in de waterafvoer én de biodiversiteit in en rondom het water.

Natuurontwikkeling in Lampenbroek en het Beekbergerwoud

Ellen, ecoloog bij Natuurmonumenten, deelde haar kennis over de natuurontwikkeling in Lampenbroek, ten zuiden van Klarenbeek. Hier wordt landbouwgrond aangekocht en afgegraven om ruimte te bieden aan inheemse grassen en kruiden. Dit leidt tot een toename van de biodiversiteit. Het project is een samenwerking tussen waterschap Vallei en Veluwe en Natuurmonumenten.

Later kregen we van haar ook uitleg over het Beekbergerwoud. Ooit bevond zich hier het laatste oerbos van Nederland. Meer dan 100 jaar na de kap zijn nieuwe bomen aangeplant en mag de natuur hier weer vrij haar gang gaan. Er zijn waterpartijen aangelegd om water vast te houden en, wanneer nodig, af te voeren naar de IJssel. Het gebied is inmiddels rijk aan plantensoorten, insecten, vogels, amfibieën, vleermuizen en zelfs reeën en hazen.

Woningbouw in de Groene Mal: zorgelijke plannen

Bij het dierenasiel aan de Kuipersdijk vertelde Jacky van de Partij voor de Dieren over de woningbouwplannen ten zuiden van de A1. In het hart van de Groene Mal is een nieuwe woonwijk gepland, bestaande uit 500 (flex)woningen. Deze wijk ligt op korte afstand van het asiel. De plannen zijn al vergevorderd: er is financiering vanuit de landelijke overheid, en de deadline voor realisatie is 2029.

Maar daarmee stopt het niet. Als dit gebied eenmaal bebouwd is, kan fase 2 beginnen: de bouw van nog eens 2.000 à 3.000 (eengezins)woningen. Is dat echt nodig, juist op deze plek? Volgens ons niet. Binnen de bestaande bebouwing van Apeldoorn is nog volop ruimte. Denk aan leegstaande panden, herontwikkeling van het gebied bij Kayersmolen-Noord, plannen in het centrum of het toevoegen van extra woonlagen op bestaande gebouwen.

Bovendien is de vraag naar kleinere woningen veel groter — denk aan jongeren, alleenstaanden en ouderen. De vergrijzing zet door, en de behoefte aan compacte woonruimte groeit. Apeldoorn beschikt al over voldoende eengezinswoningen.

Daar komt bij dat het grondwaterpeil in dit gebied erg hoog ligt — nog hoger dan in Zuidbroek, waar bewoners nu al regelmatig met wateroverlast te maken hebben. Moeten we echt bouwen in een gebied dat van nature zo nat is?

Een uitgebreid verslag van onze bevindingen is op te vragen via: [email protected]

Slim omgaan met regenwater: een duurzaam voorbeeld uit de Metaalbuurt

In de Metaalbuurt vertelde Henk ons over een innovatief en milieuvriendelijk waterpompsysteem. Hiermee kunnen bewoners oppervlakkig grondwater oppompen voor bijvoorbeeld het besproeien van de tuin. De regenpijp wordt bij dit systeem afgekoppeld van het riool, zodat regenwater via een buisje direct de grond in kan sijpelen. Tijdens droge periodes is dit water vervolgens beschikbaar via het pompsysteem.

Het systeem is vergunningsvrij, betaalbaar en eenvoudig aan te leggen. Een slimme oplossing die bijdraagt aan de ambitie van Apeldoorn om regenwater op te vangen en duurzaam te hergebruiken.

Conclusie

Onze fietstocht was veelzijdig, inspirerend en leerzaam. We zagen met eigen ogen hoe waardevol en kwetsbaar onze groene omgeving is — én hoe belangrijk het is om die te beschermen.

Groene mal fietstocht

september 2025

Fietstocht 1 door de Groene Mal: Belang, Bedreigingen en Inspirerende Verhalen

De Groene Mal vormt een essentiële ecologische verbinding tussen natuurgebieden in en rondom Apeldoorn. Deze groene corridors zorgen ervoor dat dieren veilig kunnen migreren van het ene gebied naar het andere – cruciaal voor het behoud van biodiversiteit.

In Nederland staat de soortenrijkdom ernstig onder druk. De Groene Mal speelt een sleutelrol in het tegengaan van deze achteruitgang. Zonder insecten is er geen bestuiving, en zonder bestuiving geen voedsel. De Groene Mal is dus niet alleen van levensbelang voor dieren, maar uiteindelijk ook voor onszelf.

Bedreigingen: bebouwing dringt steeds verder door

Ondanks het belang van dit groene netwerk, staat de Groene Mal onder druk. Steeds meer gebieden worden bebouwd. Hierdoor worden de natuurlijke verbindingen versnipperd en verliezen dieren hun leefruimte.

Om hier aandacht voor te vragen, organiseerden de SDG-groep Apeldoorn en de Partij voor de Dieren twee fietstochten door de Groene Mal. Tijdens deze tochten werd zichtbaar gemaakt waar de natuur floreert – maar vooral ook waar verbetering hard nodig is.

 

Op zaterdag 20 september fietsten we door het noordelijk gelegen deel van de Groene Mal. Onderweg kregen deelnemers op meerdere locaties interessante toelichtingen:

  • Jacky van de Partij voor de Dieren gaf uitleg over het gebied rond De Voorwaarts / Hornbach, en de jaarlijkse paddentrek bij de Woudhuizermark en Harry’s Poel.

  • Peter, namens de SDG-groep Apeldoorn, vertelde over de ecologische waarde van de Grote Wetering en onderstreepte het bredere belang van de Groene Mal als samenhangend geheel.

  • Joost, voormalig voorzitter van de Vrienden van Park Zuidbroek, deelde de ontwikkelingen rond het park en overhandigde een bijzonder waardevol biodiversiteitsboek dat in 2017 is samengesteld. Dit boek kan mogelijk dienen als basis voor een toekomstige nulmeting van biodiversiteit in het gebied.

  • Arjin vertelde over de initiatieven van Stadsakkers in Park Zuidbroek. Ook daar worden inspirerende plannen gerealiseerd, met aandacht voor duurzame voedselproductie en biodiversiteit.

Verbinding met natuur én smaak

Bij het Wolvenbos werden de deelnemers verwend met heerlijke veganistische versnaperingen, verzorgd door het Theehuis Westenenkpark. Na deze smakelijke pauze nam René van de Partij voor de Dieren het woord. Hij sprak over de impact van kunstlicht op nachtdieren.
Een schokkend feit: inmiddels is zo’n 40% van de nachtactieve insecten uitgestorven, mede door lichtvervuiling. Dit toont opnieuw hoe kwetsbaar onze ecosystemen zijn en hoe belangrijk het is om bewuste keuzes te maken, zelfs in onze verlichting.

Wil je meer informatie over de Groene Mal? Neem contact op via [email protected].

Presentatie willem de haan 1 002

september 2025

Inspirerende avond over vrede en verzet in Café Nova

Op vrijdagavond 19 september organiseerden Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn en Ya Basta! – avondschool voor wereldversleutelaars opnieuw een inspirerende en informatieve avond in Café Nova. Gastspreker was deze keer Willem de Haan, die sprak over zijn nieuwste boek Vrede als daad.

Aan de hand van persoonlijke ervaringen en actuele ontwikkelingen ging hij in op de betekenis van antimilitarisme, vroeger en nu.

Van totaalweigeraar tot pleitbezorger voor vrede

De Haan stond in de jaren ’70 bekend als totaalweigeraar: hij weigerde niet alleen de dienstplicht, maar ook elk alternatief burgerlijk dienstverband. Zijn motivatie was principieel: “Hoe kun je als mens denken het recht te hebben een ander – zelfs een vijand – te doden?”

Met deze fundamentele vraag als uitgangspunt, legde hij de link naar het heden. In een tijd waarin het politieke en publieke debat steeds vaker pleit voor het verhogen van defensiebudgetten en het leveren van wapens aan conflictgebieden, vraagt hij zich af:
Wat betekent vredelievendheid vandaag de dag nog?

Vrede in tijden van oorlog

De Haan constateert dat veel voormalige pacifisten zijn gezwicht nu er opnieuw oorlog woedt op het Europese continent. Tegelijkertijd zien we dat politici nauwelijks nog de moeite nemen om hun militaire keuzes te beargumenteren of ter discussie te stellen.

Juist daarom besloot hij zijn stem opnieuw te laten horen met een krachtig pleidooi voor:

  • Vrede

  • De-escalatie

  • Alternatieven voor gewelddadige strijd

Zijn boodschap:

“Laat je niet ongemerkt meeslepen door oorlogsretoriek van machthebbers die hun oorlogen willen uitvechten via burgers.
Bekritiseer het ontmenselijken van de vijand, en het idee dat geweld het enige antwoord is.
En al is het klein: doe íets met je vredelievendheid. Blijf niet stil.”

Discussie en actie

Na de lezing ontstond een levendige discussie over de dilemma’s rond vredesactivisme. Er werd gesproken over de vraag hoe je je vandaag effectief kunt verzetten tegen oorlog en militarisering, in een tijd zonder dienstplicht en met minder maatschappelijk draagvlak voor antimilitaristische acties.

De oproep tot actie vond weerklank bij het publiek. Er werden ervaringen gedeeld over lopende acties, zoals de inzet voor vrede in Palestina. Daarnaast spraken meerdere aanwezigen de intentie uit om in Apeldoorn een lokale groep van De Nieuwe Vredesbeweging op te zetten.

Wie zich daarbij wil aansluiten, kan contact opnemen met Christiaan via [email protected].

Vooruitblik: volgende avond op 21 november

De organisatoren kijken terug op een geslaagde, goedbezochte avond vol inspiratie en betrokkenheid.

De volgende bijeenkomst is op donderdag 21 november. Dan zal Jeroen Siebelink zijn boek Het bedwelmingsapparaat. De staat tegen mens, natuur en dier presenteren.

Zet het alvast in je agenda!

Vierde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn in 2025

Beste allemaal, 

In deze vierde nieuwsbrief van de Partij voor de Dieren Netwerk blikken we terug op onze zomeractiviteiten en kijken we vooruit naar de leuke activiteiten die voor dit najaar op de planning staan.

En uiteraard willen we van je horen wanneer je ons wilt helpen met de uitvoering van onze verkiezingscampagne. We hebben veel leuke campagne activiteiten bedacht. Het is dus gezellig, je leert veel, je bent met gelijkgestemden en je helpt de Partij voor de Dieren meer zichtbaar te maken op straat.

Meld je dus snel aan en deel de nieuwsbrief gerust in je eigen netwerk. Zo help je om onze groene boodschap te verspreiden. 

Groene groetjes van Jacky Kroon, aanspreekmens Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn

Jelle de Graaf

juni 2025

Lezing Jelle de Graaf - "Alles staat op het spel" -  Actie als overtuigingsmiddel

Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn en Ya Basta! Avondschool voor wereldversleutelaars organiseren al geruime tijd lezingen. Daarmee willen we mensen inspireren, samenbrengen en de wereld een stukje mooier maken met elkaar. Vrijdagavond 20 juni was Jelle de Graaf (actief voor Fossielvrij NL en Extinction Rebellion) te gast. Hij vertelde over zijn nieuwe boek Alles staat op het spel. Daarin gaat het over hoe wij als burgers kunnen bijdragen aan systeemverandering met als doel om de planetaire crisis waarin we nu zitten om te buigen. 

Het was een interactieve, verbindende en inspirerende avond in café Nova in Apeldoorn. De aanwezigen kregen van Jelle een aantal vragen om in kleine groepjes te bespreken. Kun je mensen overtuigen met je actie? Zijn er nadelen aan het overtuigen van mensen? Werkt overtuiging als actiemiddel wel? Ook was er aandacht voor disruptie als actiemiddel. Disruptie staat voor het ontwrichten van relaties en structuren waarop macht is gebouwd om verandering af te dwingen. Denk aan bezettingen van gebouwen, stakingen of producten boycotten. Ook de blokkades van de A12 en de actie waarbij soep tegen een schilderij werd gegooid zijn disruptieve acties: ze doorbreken de sociale normen. Disruptieve acties zorgen vaak voor persaandacht, maar ook voor ongemak bij burgers. Hoe mooi zou het zijn als je met je acties alleen het systeem of bedrijf zou treffen waar je tegen strijdt? Als de disruptie (ook) economische schade veroorzaakt, is dit dilemma nog groter. 

Systeemverandering voor een leefbare en rechtvaardige aarde begint met maatschappelijk protest, maar uiteindelijk moet de politiek dit vastleggen in wetten en die wetten gaan uitvoeren. Activisme op straat moet daarom samengaan met het intern veranderen van machtige instituties. Jelle de Graaf ziet beide benaderingen het liefst werken met een duidelijke gezamenlijke visie: het democratisch ecosocialisme. In deze politieke ideologie hangen sociale rechtvaardigheid en ecologische duurzaamheid nauw samen. Pas als de politiek bestaanszekerheid voor iedereen realiseert, kunnen mensen die dat nu nog niet hebben zich bezighouden met de planetaire crisis. Er is een nieuwe verzetsbeweging nodig om te strijden tegen 'een elite van CEO's, aandeelhouders en rechtse, in sommige gevallen ronduit fascistische politici die er alles aan doen om de laatste fossiele brandstoffen uit de grond te halen', aldus Jelle de Graaf. 

De huiswerkvraag van Ya Basta! - niet voor niets een avondschool – naar aanleiding van deze avond is: Waar sta jij als actievoerder? Bij welke vorm van actievoeren voel jij je prettig? Wat heeft volgens jou het meeste effect?  

Wil je meer weten over dit onderwerp? Lees het boek van Jelle en ga ermee aan de slag! Wil je inspiratie opdoen, uitgedaagd worden, medewereldversleutelaars ontmoeten of ervaringen delen? Na de zomer start er weer een nieuwe reeks lezingen, wees erbij!  Houd onze socials in de gaten voor de agenda.

juni 2025

Derde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn in 2025

Beste allemaal, 

In deze derde nieuwsbrief van de Partij voor de Dieren Netwerk willen we onder andere graag van je horen of je ons wilt helpen met de uitvoering van onze verkiezingscampagne. We hebben veel leuke campagne activiteiten bedacht. Het is dus gezellig, je leert veel, je bent met gelijkgestemden en je helpt de Partij voor de Dieren meer zichtbaar te maken op straat.

Meld je dus snel aan en deel de nieuwsbrief gerust in je eigen netwerk. Zo help je om onze groene boodschap te verspreiden. 

Groene groetjes van Jacky Kroon, aanspreekmens Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn

Cow save juni 2025 foto 1

Juni 2025

Vreedzaam protest bij slachterij Ameco
Op 13 juni organiseerde Animal Save Movement Nederland een cowsave bij de Amecoslachterij in Apeldoorn. Wij waren (uiteraard) ook aanwezig.
Tijdens het vreedzame protest van vandaag kregen we positieve reacties van passerende mensen. Er werden door mensen die het niet met ons eens zijn filmpjes gemaakt van ons (waarom??), middelvingers opgestoken en we kregen te horen "Ga eens aan het werk". Nou daar waren we hard mee bezig. Er is nog veel werk te verrichten om het leed in de dierenindustrie te stoppen. Een uitgebreid verslag over deze actie lees je hier.
De volgende Save zal bij Vion zijn. Houdt onze socials in de gaten voor de datum.
 

Wespencafé

mei 2025

Themabijeenkomst over de wesp: klein dier, grote rol

Op 25 mei organiseerde Partij voor de Dieren Apeldoorn haar jaarlijkse themacafé, dit keer met de wesp in de hoofdrol. Een vaak verguisd insect, maar van groot belang voor de biodiversiteit: wespen bestuiven planten, ruimen kadavers op en vormen voedsel voor onder andere de wespendief.

Voorlichting door wespenconsulenten

De bijeenkomst vond plaats in de educatieschuur van Speelboerderij Binky, in samenwerking met de Wespenstichting. Drie vrijwillige wespenconsulenten gaven voorlichting over het nut van de wesp en de misverstanden die erover bestaan. 

Nathan Veenstra trapte de middag af met uitleg over sociale wespen en het hardnekkige negatieve imago dat hen achtervolgt. Dat beeld wordt vaak gevoed door de media, met sensationele koppen als “terrorwesp”, en helaas ook door onjuiste informatie. Overlast ontstaat vooral in de nazomer, wanneer wespen op zoek gaan naar zoetigheid. De oplossing? Geef ze een eigen buffetje zoet met rottend fruit, op veilige afstand van je terras.

 Jitte Groothuis – entomoloog, hersenwetenschapper en insectenfotograaf – vertelde over solitaire wespen. Hij liet indrukwekkende beelden zien van wespenhersenen en toonde een groot aantal onbekende, piepkleine soorten. Fascinerend én nuttig. 

Daarna sprak entomoloog Joes Stellingwerf over de rol van wespen in de bestrijding van plaaginsecten, zoals rupsen die schade aan landbouwgewassen veroorzaken. Op dit moment worden daar veel pesticiden voor gebruikt, maar wespen zouden op een natuurlijke manier kunnen helpen. Sommige soorten leggen eitjes in rupsen, waardoor deze sterven zodra de larven uitkomen. Dit zogenaamde hyperparasitisme voorkomt schade aan planten zonder chemische middelen. Een mooie stap richting een ecologisch evenwicht – al is dat in ons huidige landbouwsysteem nog toekomstmuziek.

Word ambassadeur van de wesp

Meer weten? Bezoek www.wespenstichting.nl. Daar vind je ook informatie over cursusdagen om wespenconsulent te worden – of om gewoon meer te leren over deze bijzondere dieren. Eén waarschuwing: wie zich verdiept in de wesp, raakt al snel onder de indruk van zijn nut en schoonheid. Voor je het weet ben je een ambassadeur. En daarmee red je talloze onschuldige levens.

Want ja: alle beestjes tellen mee. Ook de wesp!

 

Biodiversiteit manifestatie DSC05871 002

mei 2025

Eerste Biodiversiteitsparade van Nederland in Apeldoorn

Op zaterdag 24 mei vond in Apeldoorn de allereerste biodiversiteitsparade plaats. Het evenement werd georganiseerd door het burgerinitiatief Kom op voor De Veluwe!, waarin vrijwilligers van onder andere IVN Apeldoorn, Stadsakkers, de SDG-groep Apeldoorn, GroenLinks en de Partij voor de Dieren zich begin dit jaar hebben verenigd.

Namens het Netwerk Partij voor de Dieren Apeldoorn was Jacky Kroon initiatiefnemer en woordvoerder en overhandigde ze, tijdens de parade, een manifest aan de burgemeester van Apeldoorn Ton Heerts, met daarin een oproep om actief in te zetten op herstel en behoud van de biodiversiteit op de Veluwe. 

Lees hier een uitgebreid verslag van deze dag.

Lezing Mounir Samuel april 2025

april 2025

Indrukwekkende avond met Mounir Samuel bij Ya Basta! en Partij voor de Dieren Apeldoorn

Op vrijdagavond 11 april was schrijver, theatermaker en politicoloog Mounir Samuel te gast bij de avondschool Ya Basta! voor wereldversleutelaars in samenwerking met het Partij voor de Dieren-netwerk Apeldoorn. In een theatrale lezing nam hij het publiek mee in het schrijfproces van zijn nieuwste boek Nederland voor de Nederlanders. De avond vond plaats in een vol en zoals altijd gastvrij Café Nova.

Centraal in zijn verhaal stond de vraag: Wie is dé Nederlander eigenlijk? Volgens Mounir, net als koningin Máxima destijds, bestaat dé Nederlander niet. De samenleving is juist rijk aan verschillen in geloof, culturele achtergrond, politieke voorkeur en levensstijl. Maar maakt dat de één beter dan de ander? Zeker niet. Artikel 1 van de Grondwet stelt immers dat iedereen in gelijke gevallen gelijk behandeld moet worden. Toch gaat het in de praktijk nog vaak mis.

Mounir stelde scherpe vragen over discriminatie, racisme en structurele ongelijkheid in Nederland:
Waarom worden niet-witte mensen vaker gecontroleerd door politie of beveiliging?

  • Waarom is er nog zoveel discriminatie?

  • Waarom wordt het fascistische karakter van het huidige kabinet nauwelijks benoemd?

  • Waarom krijgt een wolf meer bescherming dan een transgender persoon?

  • Waarom is de Trias Politica zo onbekend?

  • Waarom schiet de media tekort in haar kritische rol?

  • En waarom wordt de klimaatcrisis – met als voorbeeld de ‘Doomsday Glacier’ – nauwelijks besproken?

In zijn boek zoekt hij naar antwoorden op deze urgente vragen. Tijdens de lezing deelde hij persoonlijke verhalen, aangrijpende brieven van lezers en actuele wereldgebeurtenissen, zoals de situatie in Gaza. Zijn betoog was confronterend, eerlijk, soms ontroerend en bij vlagen schokkend.

Na afloop was er volop gelegenheid voor dialoog. Mounir nam de tijd om in gesprek te gaan met aanwezigen. De sfeer was betrokken en inspirerend. Veel mensen wisselden contactgegevens uit en werden gemotiveerd om zich in te zetten voor verandering. Precies wat Ya Basta! en de Partij voor de Dieren nastreven: mensen verbinden in de strijd voor een eerlijke, vrije en duurzame wereld.

Een oproep tot actie van Mounir Samuel:

  • Lees zijn boeken voor diepgaande inzichten, zoals Jona zonder Walvis en Je mag ook niks meer zeggen.

  • Stap uit je bubbel. Durf iets te doen wat buiten je comfortzone ligt – of dat nu meedoen aan een demonstratie is, lid worden van een politieke partij, of het bezoeken van een kerk, moskee, tempel of synagoge.

  • Ga het gesprek aan. Praat het komende jaar met minstens vijf mensen die anders zijn dan jij – qua huidskleur, genderidentiteit, eetgewoonte, geloof of politieke overtuiging. Verbinding door kennismaking is essentieel in de strijd tegen polarisatie en opkomend fascisme.

Volgens Mounir is stilzitten en zwijgen geen optie. En daar zijn wij het roerend mee eens: kom in actie!

april 2025

Tweede nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn in 2025

Beste allemaal, 

Er is weer veel nieuws te vertellen. Vooral in de maand mei hebben we veel activiteiten op de planning staan zoals een Wespencafé, een cow save, een biodiversiteitsmeting en niet te vergeten de allereerste  biodiversiteitsparade! Lees er alles over in de tweede nieuwsbrief van dit jaar. 

Deel de nieuwsbrief gerust in je eigen netwerk en help mee om onze groene boodschap te verspreiden. 

Groene groetjes van Jacky Kroon, aanspreekmens Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn

Vissenwandeling april 2025 foto 2

April 2025

Wandeling met stichting Vissenbelangen

Op uitnodiging van netwerken uit de regio van het Waterschap Vallei en Veluwe was stichting Vissenbelangen op 5 april in Apeldoorn. Mark en Lesley Fleuren vertelden in 2 uur tijd heel erg veel over het onderwaterleven in onze zoete wateren.  Ze vertelden over hun initiatief VisRijk.  een onderwaterwereld waar het belang van de vis voorop staat. Vissen leven in het water waar wij zo graag van genieten, maar waarbij wij doorgaans niet zien wat er onder water allemaal gebeurt. Daarom is VisRijk gestart. Om hier verandering in aan te brengen.

Wij liepen met een groep geïnteresseerden langs het Apeldoorns kanaal, een vijver in het Zuiderpark en een vijver aan de Kayersdijk. Drie verschillende “waters” met elk hun eigen verhaal. Tijdens de wandeling was er ruimschoots ruimte voor het stellen van vragen. Ook werd het verhaal met voorbeelden levendig gemaakt. Voorbeelden die we letterlijk zagen in de eerdergenoemde waterpartijen.  

Zo hebben we de helderheid van het water in het Apeldoorns kanaal gemeten. Dat is tot een diepte van 1.35 m helder, op een punt waar het kanaal 1.60 m diep is. Op de bodem van het kanaal ligt veel slib/bagger. Dit zijn plantenresten, bladeren verontreinigingen en afval. Helaas is dit slib in het kanaal ernstig vervuild. Dan krijg je het dilemma, laat je het liggen of haal je het weg? Door dat laatste verstoor je het evenwicht dat er nu is in het kanaal. Sowieso is goed baggeren best een aandachtspunt. De opdrachtgever geeft aan wat er moet gebeuren. Vaak gaat dit in overleg met de stadsecoloog. De (onder)aannemer die de klus aanneemt voert de klus niet altijd volgens plan uit. Daar zou goede communicatie en toezicht op de werkplek een oplossing kunnen bieden, maar dat kost wel geld en extra menskracht en dat is toch een probleem in veel gemeenten. Vrijwilligers zouden hier een oplossing voor kunnen zijn, maar het werk is lichamelijk zwaar en als er machines worden gebruikt is dat wel iets waar je ervaring mee moet hebben.

De rode draad door het verhaal van Lesley en Mark was dat vissen belang hebben bij schoon water met daarin een ruim assortiment aan waterplanten, dode takken, niveauverschillen, stroomsnelheden en (heel verrassend) meerkoetnesten. Wat wij zien van een meerkoetnest is dat hoopje takken waar de eieren op gelegd en uitgebroed worden. Onder water is echter een verticale kolom van takjes tussen de bodem en het nest op het water te zien. Door deze kolom blijft het meerkoetnest dus zo mooi op de plek. Wisten jullie dit? 

Kleine visjes zijn heel blij met deze kolom.  Op de takken groeien algen die als voer dienen voor veel vissen. Ook kunnen vissen hun eieren afzetten tegen deze kolommen. Ook insectenlarven hebben hun verblijfplaats in dit soort takkenbossen. De meeste larven leven 2 jaar onder water voordat ze, bijvoorbeeld, als libelle boven water gaan leven. De larven zijn voer voor veel vissen. Zo draagt de meerkoet met het nest bij aan een grotere biodiversiteit onder water. Zelf eten meerkoeten geen vis, dus de vis is veilig in de buurt van het meerkoetnest. En ook insecten zijn heel belangrijk voor de vissen. Bloemen zijn weer van levensbelang voor insecten. Dit is een goed  voorbeeld van hoe mooi de natuur in elkaar zit en hoe zuinig we op de natuur moeten zijn. Zonder bloemen, geen vissen.   De waterranden van de vijver aan de Kaijersdijk zijn recentelijk, in opdracht van de gemeente, glooiend gemaakt en voorzien van heel veel verschillende bloeiende planten en waterplanten. Zo’n oever is goed voor de biodiversiteit. Ook amfibieën zijn gek op dit soort oevers. Dat hoorden we vorig jaar al tijdens onze kikkerfietstocht die ook langs deze vijver ging.

Dode takken of laaghangende takken in het water zijn net als de meerkoetnesten ook van belang voor een goede biodiversiteit in het water. Lekker laten liggen/laten hangen dus.

Waterplanten zijn belangrijk omdat zij dienen als voedsel, er worden eitjes tegen afgezet en de vis kan de waterplant gebruiken om zich te verschuilen. Ook zorgt een waterplant voor een verandering in de waterstroming. Veel waterplanten bij elkaar houden zand vast en zorgen zo voor een vernauwing van de watergang. Hierdoor gaat het water bij die nauwe plek harder stromen. Dat zuivert het water voorbij de vernauwing en dan kunnen er daar weer andere planten en dieren leven dan voor de versmalling.

Uiteraard hebben we het ook over de menselijke vissers gehad. Daar valt zoveel over te vertellen dat we dat graag op een later moment gaan doen.  Wist je dat de gemeente Apeldoorn elk jaar kilo’s aan vis (vanwege de anonimiteit hebben we het over kilo’s en niet over aantallen. Net als dat een vleeseter kip eet en niet een kip.) in een aantal vijvers in onze gemeente gooit? Omdat die zogenaamd allemaal weggevangen worden door de aalscholvers……

 

Vissenwandeling april 2025 foto 1

Iedereen die meer wil weten over stichting vissenbelangen kan terecht op hun website: www.vissenbelangen.nl en op www.visrijk.nl

Dank jullie wel, Mark en Lesley voor de zeer leerzame middag.

20250322 140741 002

Maart 2025

Clean-up actie in samenwerking met de Partij voor de Dieren-fractie van het Waterschap Vallei en Veluwe

Op 22 maart was het Wereldwaterdag, een dag die in 1993 door de Verenigde Naties werd ingesteld. Sinds 2009 worden er ook in Nederland activiteiten georganiseerd rond deze dag, die aandacht vraagt voor waterverspilling, -veiligheid, -vervuiling, waterschaarste, en voor periodes van droogte en overstromingen.

De landelijke Opschoondag, een jaarlijks evenement georganiseerd door Nederland Schoon en de Plastic Soup Foundation, viel dit jaar eveneens op 22 maart. Dit bood een mooie gelegenheid voor de eerste gezamenlijke actie van de Partij voor de Dieren-netwerken in de regio van het Waterschap Vallei en Veluwe. De netwerken uit Renkum en Apeldoorn organiseerden deze middag.

Arjan Groters, algemeen bestuurslid van de Partij voor de Dieren in het Waterschap Vallei en Veluwe, hield een korte toespraak over zijn werk en het belang van water voor iedereen. Daarbij werd ook gesproken over de bever en vissen, dieren die in het water leven maar vaak niet zichtbaar zijn voor mensen. Deze dieren hebben als eerste last van slechte waterkwaliteit, die vaak door menselijke activiteiten wordt veroorzaakt. De biodiversiteit lijdt onder deze vervuiling. In Nederland hebben we zelfs het slechtste water van Europa. Maar helpt het om afval langs het water op te ruimen? Absoluut, want elk stukje zwerfafval vormt een direct gevaar voor de dieren én de waterkwaliteit. Dieren kunnen vast komen te zitten in het afval, en het plastic breekt af in kleine deeltjes die zich als "plastic soep" in het water bevinden. Dit komt uiteindelijk in de magen van waterdieren en in de zee terecht. Daarom is elk stukje plastic dat niet in het Apeldoorns Kanaal belandt belangrijk.

 

Signal 2025 03 22 17 20 25 390 002

Met een groep van vijftien mensen hebben we in slechts één uur tijd een aanzienlijk stuk van het kanaal en de oevers schoongemaakt. We vonden opvallend veel snoeppapiertjes, de gebruikelijke peuken, bierflesjes, plastic verpakkingen, maar ook fietstassen en een batterij. Het is fijn dat dit afval nu niet meer in het kanaal kan belanden. Een deel van het afval komt van de PMD- en papiercontainers bij supermarkten. Als mensen het afval niet goed in de containers stoppen, waait het gemakkelijk richting het kanaal. Hoe zonde is dat! Het zou geweldig zijn als er afscheidingen rondom die containers komen. Ook zagen we veel peuken bij de bankjes langs het kanaal, bankjes die geen prullenbakken hebben. Dat is echt jammer!

Tijdens het opruimen hebben we ook genoten van het mooie weer en we ontvingen complimenten van voorbijgangers. Hoewel we het natuurlijk niet voor de complimenten doen, is het altijd leuk om positieve reacties te krijgen.

Wil jij de volgende keer ook meehelpen? Meld je dan aan via [email protected].

Lezing Permacultuur

Maart 2025

Verslag van de lezing over Permacultuur door Maranke Spoor

Op 7 maart was het Theehuis in het Westenenkerpark in Apeldoorn goed gevuld met geïnteresseerden voor een door YaBasta! avondschool voor wereldversleutelaars en Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn georganiseerde lezing over permacultuur. De lezing werd gegeven door Maranke Spoor. Zij begon haar lezing met een introductie over zichzelf en haar motivatie om docent permacultuur te worden. Dat is zij inmiddels al meer dan 13 jaar. In die tijd heeft ze ook diverse boeken over permacultuur herschreven, geschreven en vertaald. 

Maranke Spoor legde uit dat permacultuur meer is dan alleen tuinieren; het is een manier van leven en een filosofie van samenwerking met de natuur in plaats van tegen de natuur in te gaan werken. Dit principe vinden we ook terug in de verhalen en tradities van oude volkeren, zoals de indianen en de aboriginals. Helaas is veel van hun kennis verloren gegaan. Dat is jammer. 

In Nederland zijn veel monocultuurakkers, zoals maisvelden en weilanden. Deze velden hebben een lage biodiversiteit en vereisen veel onderhoud om hun monocultuur te behouden.  Maranke Spoor (en de Partij voor de Dieren ook) pleit voor een overstap naar natuurherstellende landbouw, waarbij biodiversiteit wordt vergroot door gemengde begroeiing en een meer natuurlijke inrichting van landbouwgronden. Een voorbeeld hiervan is het volgende: Een grasveld met kruiden is veel beter dan een standaard saai weiland. Als je in het grasveld kruiden laat groeien en een paar bomen hebt staan (of zelfs een boomgaard) is dat nog mooier. Laat in de boomgaard kippen scharrelen  en schapen grazen en je hebt een heel mooi ecosysteem met veel biodiversiteit. 

Deze regel geldt ook voor particuliere tuinen: hoe strakker een tuin is aangelegd, hoe minder biodiversiteit deze tuin bevat. Door rommelhoekjes te maken, meer verschillende soorten groen in je tuin te hebben, dieren de ruimte te geven (bijvoorbeeld door de aanleg van een egelsnelweg, het ophangen van een insectenhotel en nestkastjes  en/of een kleine vijver aan te leggen) kan de biodiversiteit vrij simpel worden verhoogd.

Bij het ontwerpen van een permacultuurtuin begin je met de grote lijnen, zoals de plaatsing van bomen of de plek waar ze al staan, de aanleg van paden en de plek voor struiken. Vervolgens werk je toe naar kleinere planten, terwijl je daarbij continu observeert en reageert op de natuur. Een belangrijk aspect van permacultuur is het leren afleren van gewoonten die niet in harmonie zijn met de natuur. Spoor illustreerde dit met een voorbeeld uit de veehouderij: koeien begraven hun mest niet, waarom doen wij dat dan wel? Dit soort gewoonten zijn eigenlijk best raar dus. Afleren is het devies. En dat is lastig voor veel mensen. Net als niet te veel willen en de tuin zo netjes mogelijk te hebben.

Permacultuur draait niet alleen om duurzaam tuinieren, maar ook om de zorg voor mensen en eerlijk delen. Volgens deze visie is er genoeg voor iedereen als we de aarde niet uitputten en onze hulpbronnen gelijk verdelen.

Maranke vertelde dat de principes van permacultuur ook toepasbaar zijn op de financiële sector. De huidige economische structuren zorgen ervoor dat de rijken steeds rijker worden en de armen steeds armer. Denk hierbij aan rente en aan de (on)mogelijkheid om te sparen. Ze stelde dat een eerlijkere verdeling van geld en middelen veel leed zou kunnen voorkomen. Een weggeefwinkel, waar spullen gratis worden gedeeld zonder dat geld een rol speelt, is volgens haar een mooi voorbeeld van permacultuur.  Het verbindt mensen en stimuleert een circulaire economie waarin niets verspild wordt. Ook iets waar de Partij voor de Dieren helemaal achter staat.

Permacultuur gaat dus niet alleen om tuinieren, het is een manier van leven, van delen wat er is en van onderdeel van een oplossing zijn in plaats van onderdeel van een probleem. We moeten de natuur veel meer haar gang laten gaan en niet alles maakbaar willen laten zijn. Werk met de natuur mee en niet tegen haar in. Doe vooral niet te veel, dat is het beste voor meer biodiversiteit.

Mensen die meer willen weten over permacultuur, kunnen terecht op de website www.marankespoor.nl. Daar is ook een gratis e-book te downloaden.

Zelf kwamen wij deze avond tot de conclusie dat de lezingen die de Partij voor de Dieren samen met YaBasta! organiseert ook permacultuur is. Ook wij verbinden graag en zijn liever bezig met oplossingen dan met problemen.

Lezing Willem Vermaat

januari 2025

Lezing dierethicus Willem Vermaat

Op 24 januari organiseerde YaBasta! avondschool voor wereldversleutelaars en Partij voor de Dieren Apeldoorn een lezing  in het gastvrije  café Nova. Onze gast was dierethicus Willem Vermaat, die ons meenam in de wereld van het carnisme aan de hand van zijn boek Waarom drinken we geen hondenmelk?

De kern van het carnisme

In zijn boek bespreekt Willem Vermaat het begrip carnisme, een term die hij gebruikt voor mensen die geen veganist zijn, oftewel mensen die dierlijke producten consumeren en gebruiken. Volgens Vermaat bestaat er geen middenweg zoals vegetariër zijn: je gebruikt dieren voor eigen gewin, of je doet dat niet

Carnisme is diepgeworteld in onze samenleving. Dit wordt al duidelijk in de manier waarop kinderen leren over dieren. Een bekend voorbeeld dat Willem noemde is de vraag: "Wat doet de koe?" Het gangbare antwoord is niet alleen "boe" maar ook "melk geven". Dit suggereert dat koeien er zijn om melk te produceren, terwijl de melk oorspronkelijk bedoeld is voor hun eigen kalfjes en niet voor ons. Toch vindt de maatschappij het normaal om koeienmelk te drinken, maar het idee van menselijke melk voor volwassenen wordt als vreemd beschouwd. En hondenmelk? Dat is helemaal raar. Waarom zou je dat nou doen? Dit illustreert de inconsequenties in ons denken over dierlijke producten.

Carnisme als keuze

Een van de kernpunten van Willem Vermaats betoog was dat carnisme, net als veganisme, een bewuste keuze is. Toch wordt veganisme vaak gezien als radicaal, lastig en ongezond, terwijl het doden en gebruiken van dieren als normaal wordt beschouwd. Veel vleeseters menen dat dierlijke producten essentieel zijn vanwege de voedingsstoffen die ze bevatten. Onderzoek wijst echter uit dat een plantaardig dieet alle benodigde voedingsstoffen kan bieden. De reden dat deze overtuiging voort blijft bestaan, is de enorme invloed van de agro-industrie, die krachtiger is dan de gemiddelde veganist die de wereld anders wil zien.

Dierenleed door menselijk ingrijpen

Vermaat gaf diverse voorbeelden van hoe dieren door menselijk toedoen worden gemanipuleerd en misvormd. Zo hebben koeien onnatuurlijk grote uiers door selectieve fokprogramma’s en leggen kippen bijna dagelijks een ei door menselijke inmenging, Ook worden staarten en snavels verwijderd om te voorkomen dat dieren elkaar in hun door de mensen veroorzaakte leefomstandigheden verwonden. Als we dergelijke praktijken zouden toepassen op huisdieren zoals honden en katten, zou er veel ophef ontstaan. Toch wordt dit bij landbouwdieren als normaal beschouwd. Raar toch?

Filosofische overpeinzingen over carnisme

Als ethicus ging Willem Vermaat ook in op de filosofische kant van het carnisme. Hij benadrukte dat dieren kunnen lijden en dat het voorkomen van leed belangrijker is dan het vergroten van iemand anders' geluk. Mensen zijn zelf ook dieren, zoogdieren om precies te zijn, en de scheiding tussen "mens" en "dier" is kunstmatig. Door onszelf te beschouwen als onderdeel van de dierenwereld in plaats van erboven te staan, zou de discussie over dierenrechten er heel anders uitzien. We moeten daarom af van de term mens en dier en die vervangen door menselijke en niet menselijke dieren.

Taalgebruik en de acceptatie van dierenleed

Volgens Vermaat speelt taal een grote rol in de manier waarop we omgaan met dieren. We eten "kip" en niet "een kip", omdat de laatste formulering het individu zichtbaar maakt en te confronterend is. Door dieren te reduceren tot producten, wordt het makkelijker om hun lijden te negeren.

Tot slot gaf Willem een prikkelende suggestie mee: vraag een vleeseter eens waarom hij of zij het doden van dieren voor eigen consumptie normaal vindt, en waarom het zo problematisch is dat iemand ervoor kiest om diervriendelijk te eten. Wie zich verder in dit onderwerp wil verdiepen, kan zijn boek lezen en het vervolgens cadeau doen aan een carnist om zo het gesprek op gang te brengen.

Hopelijk draagt deze avond bij aan een meer bewuste en diervriendelijke samenleving.

januari 2025

Eerste nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn in 2025

Nu de dagen weer langer/lichter worden, is er weer tijd en ruimte voor actie. Daarover lees je alles in de 1e nieuwsbrief van dit jaar. 5 pagina's vol met leuke dingen. Met hopelijk voor ieder wat wils. 

Deel de nieuwsbrief gerust in je eigen omgeving. Hoe meer mensen het lezen, hoe meer mensen we kunnen bereiken met onze activiteiten. Bij vrijwel alle activiteiten is iedereen welkom. Dus ook de buren, vrienden, familie en collega's die geen lid zijn van onze partij.  Mochten jullie vragen of opmerkingen hebben n.a.v. de nieuwsbrief dan lees ik die graag. 

Met vriendelijke groeten, 

Jacky Kroon, aanspreekmens Partij voor de Dieren netwerk Apeldoorn

JACKY

Januari 2025

Jaarverslag 2024

Het jaarverslag 2024 van het Netwerk van de Partij voor de Dieren is uit en is een goed gevuld document van een mooi jaar vol mooie en bijzondere evenementen en acties, georganiseerd door Jacky Kroon, tevens aanspreekmens van het netwerk. Wil je het jaarverslag lezen, klik dan hier.

Clean up Oranjepark januari 2025

Januari 2025

Clean-up Oranjepark

Op 4 januari 2025 zijn wij het nieuwe jaar goed begonnen. We hebben met een aantal enthousiaste mensen (en hond) een schoonmaakactie in ons mooie Oranjepark gehouden. Ons moto hierbij was: opgeruimd het nieuwe jaar in. En dat is gelukt.

Ondanks de slechte weersvoorspellingen hebben we het droog gehouden tot we klaar waren en ook met de kou viel het erg mee. Wel zo prettig in deze donkere dagen na de kerst.

Wat kwamen we zoal tegen tijdens het schoonmaken? Heel veel vape spullen, kapotte drankflessen, blikjes, houten bestek, een kerstbal, redelijk wat vuurwerkresten, een boel wattenschijfjes, een bord, een potje zelfgemaakte kweeperengelei (laten staan voor iemand die er zin in heeft) en uiteraard de gebruikelijke peuken. Ook lagen er veel snoeppapiertjes, kauwgom en er stond zelfs een emmer.

In een uur tijd is het Oranjepark een stuk schoner geworden. En daar gaat het uiteindelijk om. Elk stukje afval dat er niet meer ligt is winst. Zowel voor de vogels als voor het park en de vijver.

Doe mee!!

Is je goede voornemen voor dit nieuwe jaar om je meer in te zetten voor het welzijn van onze natuur en de dieren? Vind je het leuk om met ons mee te doen?

Wij zijn altijd op zoek naar enthousiaste mensen die willen helpen Apeldoorn schoon te houden en zich willen inzetten om de Partij voor de Dieren groter te maken en het gedachtegoed van de Partij voor de Dieren nog meer bekendheid te geven.

Ben je lid van de Partij voor de Dieren en wil je meehelpen om onze idealen te verwezenlijken? Jouw bijdrage is van harte welkom!

Netwerk Apeldoorn

Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn is een heel diverse club mensen die samen het gedachtegoed van de partij uitdragen in onze stad en de directe omgeving. Iedereen heeft unieke kennis, vaardigheden en interesses en dat maakt dat we samen een grote verscheidenheid aan activiteiten kunnen organiseren. Bovendien hebben we het ook heel gezellig samen!

Wat doen we dan zoal? We ruimen zwerfafval op, we flyeren, organiseren informatieve thema-avonden, fietstochten, excursies en lezingen en in verkiezingstijd voeren we natuurlijk campagne!

Wil jij je ook actief inzetten voor de partij? Wat leuk! Je kunt je aansluiten bij ons netwerk door een mailtje te sturen naar [email protected] Alle hulp wordt gewaardeerd, van groot tot klein!

De volgende clean-up in het Oranjepark is op donderdag 1 mei.

december 2024

Zesde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn
 

De Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn heeft een nieuwe nieuwsbrief uitgebracht met een terugblik op de vele leuke activiteiten die de laatste tijd zijn georganiseerd en een vooruitblik op activiteiten die nog in planning staan.

Wil je de Nieuwsbrief lezen? Klik dan hier!
 

Houd ook de agenda van deze website in de gaten voor de actuele stand van zaken.

Lezing Kees Klomp foto 1

Lezing Kees Klomp over Ecoliberalisme

Afgelopen oktober organiseerde het Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn een lezing waarin Kees Klomp vertelde over Ecoliberisme. Hieronder volgt een verslag over deze boeiende avond.

Hoe komen we uit de crises? Een lezing over Ecoliberalisme door Kees Klomp

Soms lijkt het of de wereld, zoals we die kenden, voor onze ogen ineenstort. Het is crisis na crisis. Volgens betekeniseconoom Kees Klomp is dat terug te voeren op één en dezelfde crisis. Eentje die zich niet buiten ons afspeelt, maar in ons vastgelopen economische systeem. In deze kapitalistische wereld proberen we spanningen te dempen door onze materiële behoeften te bevredigen. Maar dat helpt ons niet. Hoe komen we daaruit? Op 11 oktober organiseerden de Partij voor de Dieren samen met Ya Basta, avondschool voor wereldversleutelaars, een lezing over Ecoliberalisme door Kees Klomp. Hij nam ons in deze interessante lezing mee in de wereld van economen, hoe we vastgelopen zijn en hoe we eruit kunnen komen. Hoe ziet de wereld eruit volgens de spreker van de duurzame troonrede 2024?

Realitycheck: de staat van de wereldeconomie

Zijn verhaal begint somber. Er zijn nu heel veel problemen. In 2050 kost klimaatverandering ons 20% van de totale wereldeconomie. Milieuvervuiling kost 9 miljoen doden en 4,6 miljoen euro per jaar. Het biodiversiteitsverlies kost de komende 10 jaar in het Verenigd Koninkrijk 12% van het Bruto Binnenlands Product, bijvoorbeeld doordat planten niet meer goed bestuift worden door insecten. In Nederland zijn de kosten nog niet berekend, maar het biodiversiteitsverlies is hier groter dan in het Verenigd Koninkrijk. Dus aangenomen mag worden dat de kosten hier hoger zijn. Ondertussen gaan de winsten van bedrijven voor twee derde nog steeds ten koste van mens, natuur en milieu. En sinds 2016 hebben 57 bedrijven 80% van de uitstoot van broeikasgassen veroorzaakt.


Lezing Kees Klomp foto 3

Vastgelopen economisch systeem

De huidige economie is gericht op financiële groei. Maar oneindige groei op een eindige planeet kan niet. En zo doorgaan kost ons heel veel geld. Milieubescherming is niet langer iets voor groene gekkies, maar ook enorm belangrijk voor de economie. Daarom gaan steeds meer beleggers zich met het milieubeleid van bedrijven bemoeien. Het huidige systeem kan echter niet meer herstellen met kleine aanpassingen. Als we zo doorgaan, nemen de kosten steeds meer toe door overstromingen, bosbranden, mislukte oogsten etc. Dat zal de schuldenproblematiek verergeren. Uiteindelijk zullen banken omvallen en de economie zal instorten. Om dat te voorkomen, is er echt een systeemverandering nodig.

Bestaanspijn en materieel genot

Het leven op aarde bestaat uit allerlei afhankelijkheidsrelaties. Maar het dominerende economisch model gaat uit van individuele keuzes en vraag en aanbod. Daarnaast gaat het model uit van materiële behoeften, zoals de Maslow pyramide. Maar mensen (homo florens) zijn niet alleen materieel gedreven, maar ook emotioneel, sociaal en spiritueel. En voor die behoeften is nauwelijks aandacht in onze materiële wereld. En dat geeft ons bestaanspijn. Dat lossen we op door genotsmiddelen. We kopen spullen die we niet nodig hebben, we vliegen de hele wereld door, zoeken sensatie etc. Naar schatting 75% van de economie is niet gericht op de noodzakelijke materiële behoeften, maar op genot. Vullen we zo het gat aan onze immateriële behoeften? Nee. Maar we verergeren de problemen op aarde wel.

Floreren in plaats van groeien

Waar wij nu vooral behoefte aan hebben is zingeving in een existentiële economie. Bijvoorbeeld door er te zijn voor elkaar, vrijwilligerswerk en sociaal contact. De dingen die je je herinnert vlak voor je dood gaat. Je grote huis en dure spullen zijn dan niet meer van belang. Kees Klomp roept ons op om met elkaar te werken aan een nieuwe economie, de betekeniseconomie, waarbij we zingeving voor materiële behoeften stellen. Op die manier komen we uit het vastgelopen systeem en uit de crises die onze wereld bedreigen. En zo eindigt Kees zijn verhaal toch hoopvol.


Lezing Kees Klomp foto 4

Meer weten?

Het boek Ecoliberalisme van Kees Klomp komt begin januari 2025 uit. We hebben met Kees afgesproken dat belangstellenden uit Apeldoorn en omgeving dit boek kunnen bestellen via [email protected] . Het boek kost naar verwachting ongeveer €23. Als het boek geleverd kan worden, ontvang je een betaalverzoek en daarna worden de boeken (indien gewenst gesigneerd) afgeleverd in Apeldoorn. Wij zorgen dan voor de verdere distributie.


Ledendag Pvd D

November 2024

Ledendag Partij voor de Dieren in Zwolle

Op 16 november was er een gezellige ledendag in Theater de Spiegel in Zwolle. We zijn er met een aantal Apeldoornse partijleden naartoe geweest. De middag was zeer goed verzorgd. Zowel qua catering (heerlijke vegan bonbons) als qua aankleding van het programma. Voorafgaand aan het programma was er in de foyer ruim de tijd om kennis te maken met elkaar, bekenden te ontmoeten, het bestuur en kamerleden aan te spreken en om langs diverse standjes te gaan.

Het programma in de grote zaal werd geopend door de voorzitter van het landelijk partijbestuur, Zwanny Naber. Zij vertelde onder andere dat de Partij voor de Dieren meer leden heeft dan de VVD en meer leden heeft dan het CDA. Beide zijn dat volgens de Nederlanders grote partijen. Nou wij zijn groter! Hoe leuk is dat? Daar mogen we trots op zijn. Door hun lidmaatschap geven onze leden de partij een goede basis om door te gaan met het opkomen voor dieren (inclusief de menselijke dieren) die niet voor zichzelf op kunnen komen.

Daarna waren er lezingen van Patrick Jansen (bioloog en onderzoeker, Wageningen Universiteit), columnist/spreker en regelmatig te horen in het programma Vroege Vogels. Hij vertelde dat sinds 1970 de biodiversiteit met 73% is afgenomen. Vooral de amfibieën, reptielen, de bodemdieren (wormen etc) en vissen zijn zwaar getroffen hierdoor. We zitten momenteel in een heuse biodiversiteitscrisis. Momenteel worden er 46.000 dieren met de dood bedreigd. De oorzaak hiervan? Dat is de diersoort die mens heet. Denk aan overbevissing, de jacht, de handel in (exotische)dieren, pesticiden- en mestvervuiling en stoffen als PFAS. Uiteraard spelen dierziekten en invasieve soorten ook een rol, maar ook daar is de mens de hoofdveroorzaker.

In 2050 moet deze crisis ten einde zijn. Met meer ruimte voor de natuur, minder vervuiling, natuurvriendelijke steden en een ecologische voetafdruk van de mens die een stuk kleiner is dan nu. Babette Porcelijn schreef hier ene boek over, Think Big, act now.

Wat kunnen wij doen? Organisaties en burgers stimuleren om groen te doen. Wees een inspiratiebron voor anderen.

Ingrid Visseren-Hamakers (hoogleraar Milieubeleid en Politiek, Radboud Universiteit en PvdD-Eerste Kamerlid) sprak over maatschappelijke verandering. Op papier is er al best veel goed geregeld. De praktijk is echter niet in orde. Het milieu heeft geen prioriteit, er is te weinig geld, te veel overleggen en te weinig menskracht voor de uitvoering. De economie is belangrijker dan de natuur. Terwijl juist de economische groei het probleem is. We moeten een ecologische groei willen. We moeten naar een liefdevolle samenleving, met compassie voor elkaar en een eerlijke economie. We moeten de natuur centraal stellen in plaats van de economie. De natuur kan prima zonder ons, wij kunnen niet zonder de natuur. We moeten naar een wereld waarin niet Shell het tempo bepaalt, maar organisaties als milieudefensie dat bepalen. We moeten kritisch kijken naar groei. De natuur mag groeien, de economie hoeft dat niet meer.

Discussiepanel:
"Hoe kunnen we de biodiversiteit ondersteunen?"
Qader Shafiq (Kleurrijk Groen)
Tom van de Beek (The Pollinators)
Janneke Hoekstra (Land van Ons)
Sacha van der Meer (Het Levend Archief)
Jesse Luijendijk (PvdD-wethouder Almere)

De 1e vier sprekers vertelden over hun initiatief, de laatste spreker vertelde over wat de politiek kan doen. Daar kwamen leuke dingen voorbij die we mogelijk ook in Apeldoorn kunnen gaan uitvoeren.

De uitkomst van de discussie was dat er al heel veel moois gebeurd in Nederland. Het is wel belangrijk om mensen met een migratieachtergrond te betrekken bij groene activiteiten. Zij vallen soms buiten de boot door taalproblemen.

De afsluiting van dit minicongres over biodiversiteit was in handen van Esther Ouwehand. Zij hield een motiverende speech. De bodemlijn daarvan was:

We hebben elkaar nodig om de wereld beter te maken dan die nu is. Mensen tegen elkaar ophitsen is niet de weg, compassievol met elkaar samenwerken wel.

Daarna was er nog tijd voor napraten, workshops volgen en borrelen.

Het was een leuke inspirerende middag. Het is altijd leuk om met gelijkgestemden samen te zijn.



Speelgoedbeurs november 2024 foto 3

November 2024

Speelgoed ruilbeurs

Dit jaar organiseerde ZeroWasteApeldoorn voor het eerst een echte Sintswap/kinderspeelgoeddruilbeurs, en wij waren erbij! Hoewel kinderspeelgoed niet direct een speerpunt is van de Partij voor de Dieren, sluit het ruilen van spullen perfect aan bij onze visie. We hebben al vaker samengewerkt met ZeroWasteApeldoorn bij de kledingruilbeurs, en deze speelgoedruil was een leuke nieuwe afwisseling. Als netwerk proberen we altijd activiteiten te bieden die voor iedereen interessant zijn. Dus voel je vooral welkom om mee te doen!

Dit jaar vond de Kinderspeelgoedruilbeurs plaats in het buurthuis aan de Maasstraat in het Zuiderpark, een fijne locatie in een kinderrijke buurt, wat goed te merken was aan de grote opkomst.


Speelgoedbeurs november 2024 foto 1

Met een team van vrijwilligers zijn we om 18.30 uur gestart met het ontvangen van het speelgoed. De 50 deelnemers konden punten verdienen door speelgoed in te leveren, die ze vervolgens konden gebruiken om ander speelgoed uit te kiezen. In totaal werden er 623 items ingeleverd, waarvan 76% een nieuwe eigenaar vond. Het overige speelgoed werd gedoneerd aan Kringloopwinkel De Hofstad en een aantal weggeefkasten, zodat het alsnog een nieuwe eigenaar kan vinden.

Het aanbod was gevarieerd: van babyspullen tot gezelschapsspellen, van poppen tot puzzels, en van boeken tot knuffels, inclusief een indrukwekkende knikkerbaan.

Al met al was het een geslaagde en gezellige avond, vol jeugdsentiment ("Oh ja, dat had ik vroeger ook!" of "Ooooh, dat had ik als kind ook wel willen hebben!"). We zagen veel blije gezichten en, het belangrijkste, al het geruilde speelgoed is niet op de afvalberg beland – en dat is precies waar we het voor doen!!

Heb je het gemist en denk je "Wat jammer, dat had ik ook leuk gevonden!"? Meld je dan aan via [email protected] en houd onze website in de gaten voor toekomstige activiteiten.

Nacht van de nachtlichtvervuiling foto 2

Oktober 2024

Fietstocht nacht van de nacht 2024

Op zaterdagavond 26 oktober hebben we met een enthousiaste groep mensen een fietstocht door Apeldoorn gemaakt om aandacht te vragen voor lichtvervuiling. Nederland is namelijk een van de meest verlichte landen ter wereld. Naast lichthinder en energieverspilling verstoort lichtvervuiling ons natuurlijke ritme, zowel bij mensen als bij dieren, wat negatieve gevolgen heeft voor onze gezondheid en weerstand. De boodschap van de Nacht van de Nacht is dan ook duidelijk: Zet dat licht uit!

Nacht van de nachtlichtvervuiling foto 3

Kunstwerk gemaakt van miljoen lampjes

We begonnen bij het kunstwerk Reizend zand op het Stationsplein. Dit kunstwerk, bestaande uit 1,3 miljoen LED-lampen, draait dag en nacht op basis van een computerprogramma. Het blijft functioneren, ook als er niemand in de buurt is om het te bekijken, en zelfs overdag wanneer het minder goed zichtbaar is door het daglicht. De kosten voor dit kunstwerk? Minimaal 20.000 euro per jaar.

Lichtreclame

Vanuit het station fietsten we naar het winkel- en sportgebied de Voorwaarts. Waar normaal gesproken de Hornbach een baken van licht is, was het daar nu verrassend donker. Ook het omnisportcentrum was niet verlicht, maar de rest van het gebied was dat wel. De gekleurde lichtreclames van verschillende bedrijfspanden vielen enorm op. Dit licht wordt vaak gebruikt voor reclamedoeleinden, de uitstraling van het pand en de veiligheid. Maar de vraag is: is al dat licht echt nodig? ’s Nachts hoeven we die reclame niet continu te zien, en het kan best wat minder fel.

Veilig?

Veiligheid is vaak een gevoelskwestie, en dat is moeilijk te verwoorden. Natuurlijk begrijpen we dat er licht nodig is voor de veiligheid, maar dat kan vaak efficiënter. Met bewegingssensoren, schakelklokken en digitale systemen kan het licht precies afgestemd worden op de behoefte. De felheid van de lampen kan bijvoorbeeld met 70% omlaag.

Veel bedrijven denken door de inzet van LED-verlichting dat het niet zoveel kost, en laten de lampen maar branden. Of ze nemen aan dat de kosten toch wel worden doorberekend aan hun klanten, en laten het dus ook maar aan staan.


Nacht van de nachtlichtvervuiling foto 1

De tocht ging verder richting industrieterrein Apeldoorn-Noord. Onderweg verbaasden we ons over het aantal lantaarnpalen, waarvan sommige een bijzonder fel licht afgaven. Gelukkig waren er ook palen die het beter deden: deze hadden een afscherming bovenop, waardoor het licht direct op de weg viel in plaats van in alle richtingen te stralen.

Aangekomen op het industrieterrein, zagen we dat veel autobedrijven verlicht waren, evenals de lege openbare parkeerterreinen. Gelukkig maakte een groepje jongeren gebruik van de verlichting om daar te kunnen "chillen" — uiteraard met muziek en zwerfafval erbij.

Daarna was het tijd voor een welverdiende pauze bij WKZ Totaalinstallateur en WVM Elektrotechniek, waar we koffie en lekkers kregen. Theo Bouwmeester gaf ons een boeiende presentatie over de geschiedenis van verlichting en de moderne technieken om het licht effectief in te zetten, zowel voor besparing als om lichtoverlast te beperken. Interessant om te zien hoe ze hun eigen bedrijfspand speciaal voor de Nacht van de Nacht donker hadden gemaakt.

Energieverspilling

We vervolgden onze tocht naar het bedrijfspand van Alliander, de beheerder van ons energienetwerk, dat zich ook op het industrieterrein bevindt. Het pand was enorm fel verlicht. Was dit een soort visitekaartje? Wij waren de enige mensen in de buurt, dus het licht leek weinig nut te hebben. De auto’s op de nabijgelegen weg kunnen beter niet worden afgeleid door de felheid van de verlichting. Wat Alliander betreft, is deze verlichting in ieder geval geen voorbeeld van milieubewust gedrag, terwijl ze van ons als klant wel verwachten dat we duurzaam omgaan met energie.

Daarna fietsten we door een klein stukje van het Wolvenbos. Het was daar heerlijk donker, maar helaas heeft dit bos te lijden van de nabijgelegen industrieterreinen. Het Wolvenbos wordt steeds minder donker. Gelukkig hebben buurtbewoners contact gelegd met de omliggende bedrijven, die daarna hun verlichting grotendeels hebben aangepast. Een mooie stap in de goede richting!

Via de Vlijtseweg gingen we verder naar het stadhuis, benieuwd of daar het licht uit zou zijn. En ja hoor! Het was inderdaad donker, speciaal voor de Nacht van de Nacht. De avonden erna was het weer volop verlicht.

Enkele dingen die ons onderweg opvielen:

  • Er zijn ontzettend veel lantaarnpalen in Apeldoorn. Misschien zou het aantal lantaarnpalen wel omlaag kunnen, of kunnen de lampen ‘om en om’ uitgeschakeld worden in de nachtelijke uren om energie te besparen?
  • De felle fietsverlichting van de nieuwe generatie fietsen is ook opvallend. Zeker als deze lampen niet goed zijn afgesteld, kunnen ze tegenliggers verblinden. Terwijl het de bedoeling is dat de verlichting juist naar de grond schijnt, zodat je veilig kunt fietsen zonder anderen in de weg te zitten.
  • Daarnaast valt ook de felheid van autolampen op, zowel voor als achter. Veel voertuigen hebben tegenwoordig erg felle verlichting die andere, vaak meer kwetsbare weggebruikers zoals fietsers en wandelaars, verblindt. Zo wordt verlichting, die bedoeld is voor meer veiligheid op de weg voor de automobilist levensgevaarlijk voor anderen.
  • Wat betreft de verkeerslichten: die geven vaak ook een bijzonder fel licht. Op drukke kruispunten kan dit soms een onrustig beeld geven. Maar de vraag is: draagt dit felgekleurde licht bij aan de verkeersveiligheid, of is het juist een bron van afleiding?

Volgend jaar gaan we weer een activiteit organiseren voor de Nacht van de Nacht. Heb je ideeën of suggesties voor een actie of evenement? Laat het ons weten via [email protected]. We horen graag van je!

Ivn wandeling foto 2

Oktober 2024

IVN Bomenwandeling

Op zaterdag 19 oktober organiseerde de Partij voor de Dieren in het Mheenpark een bomenwandeling onder leiding van Anton Dekker van het IVN. Voordat we aan de wandeling begonnen, vertelde Anton Dekker over zijn eigen bomengeschiedenis. Anton is bij Staatsbosbeheer begonnen met het kappen van bomen (“door bomen te kappen leer je bomen pas echt goed kennen”). Daarna heeft hij tientallen jaren bij de gemeente Apeldoorn gewerkt waar hij o.a. elf jaar lang bezig is geweest met het in kaart brengen van alle bomen in de openbare ruimte van de gemeente.

Bomenbunker

Anton is de bedenker van de bomenbunker: een bak die ervoor zorgt dat bomen in een stedelijke omgeving ondergronds voldoende ruimte krijgen om te groeien. Bomen hebben onder de grond net zoveel ruimte nodig als bovengronds, maar die ruimte is beperkt door asfalt, tegels, ondergrondse leidingen en riool. Met deze bomenbunker heeft Anton Dekker in 2018 voor Apeldoorn de prijs “European Cities of the Trees” binnengehaald.

Ruimte voor boomwortels

Tijdens de wandeling door het Mheenpark kwamen de termen boven- en ondergrondse ruimte veelvuldig aan de orde. Zo wees Anton ons op jonge aangroei van de witte abeel. Via het wortelstelsel onder de oppervlakte zie je op zo’n tien meter van de populier overal jonge bomen verrijzen. De moerascipres heeft luchtwortels die op enkele meters van de boom bovengronds komen. Belangrijk is dat deze luchtwortels door onderhoud niet beschadigd raken.

Cultiveren

Natuurlijk kwam tijdens de wandeling ook de vraag in hoeverre je de natuur haar gang moet laten gaan. Anton vertelde ons dat vrijwel alle bomen in Nederland gecultiveerd zijn, dus door mensen beïnvloed. Slechts hier en daar zie je bijvoorbeeld op de heide een eik die echt zijn eigen gang heeft kunnen gaan. Daarentegen worden de beginnende vliegdennen op de heide en stuifzandgronden eruit getrokken om het gebied open te houden. Dus die door de mens zo gewilde, natuurlijke omgeving wordt juist door mensenhanden vormgegeven.

Onder leiding van energie(bespaar)deskundige Gerard Kolkman maakten we een fietstocht door Apeldoorn om te ontdekken hoe donker onze stad eigenlijk is. Het resultaat viel helaas flink tegen.

Ivn wandeling foto 1

Diversiteit

Tijdens deze zeer boeiende wandeling heeft Anton ons meegenomen langs allerlei bomen en struiken. Hij toonde ons de twee iepen die aan de iepenziekte, een schimmel die in de houtvaten van de boom groeit, zijn ontsnapt en nooit geweten dat er zoveel verschillende eikensoorten in Nederland zijn! Het was een prachtige en zeer interessante wandeling. Wie deze wandeling gemist heeft kan hem (helaas zonder de boeiende uitleg van Anton) alsnog maken met behulp van de app van IVN. Ook dan wordt er op verschillende plaatsen via pop-up schermpjes uitleg gegeven over de natuur in het Mheenpark.

Yvonne Zonderland

DSC00621 1 002

September 2024

Clean up aan de Dubbelbeek in Apeldoorn

Ondanks de voorspelde regen hebben we in het stralende zonnetje afval geraapt bij de Dubbelbeek in Apeldoorn . Zo op het oog lag er niet veel. Dat is goed. Helaas lag er wel heel veel klein spul. Wat daarbij opviel? Ten eerste het gevonden paasei. Een paarse. Hoe lang zou die daar gelegen hebben?

Voor de rest hebben we vooral peuken geraapt, heel veel peuken. Het buitenterrein van het zwembad was keurig schoon. Het zwembad doet namelijk mee met de actie rookvrije generatie. (evt deze link plaatsen? https://www.rookvrijterrein.nl/ ) Helaas waren de parkeerplaatsen en fietsenrekken overduidelijk favoriete asbakken. Ondanks da aanwezige astegel waar je als roker je peuk in kan laten vallen en ondanks de vele prullenbakken op de parkeerplaats. We bleven maar peuken rapen.

Bij de sportschool vonden we vooral wikkels van energierepen, energiedrankblikjes en kauwgom, heel veel kauwgom. Gelukkig lag er ook een half opgegeten appel. Daar kunnen de vogels nog wat mee.

Wat ook opvallend was, was de grote hoeveelheid zwarte tiewraps. Van het bouwterrein afkomstig? De grote schroef en ander klein bouwafval kwam in ieder geval wel van de bouwplaats.

Door al dit kleine spul hadden we geen volle zakken, maar de voldoening is er niet minder om. Elke opgeraapte peuk en kauwgompje is er 1. Elk stukje afval kan nu niet meer in de Dubbelbeek waaien en zo in het Kanaal terecht komen.

Na 90 minuten was onze puf op. Extra handen hadden ervoor gezorgd dat we ook het laatste deel van de parkeerplaats richting de kinderboerderij hadden kunnen doen. Daarom de oproep om gezellig mee te komen doen de volgende keer! Dat zal zijn zaterdag 4 januari in het Oranjepark. Heb je zelf geen opruimspullen dan kun je die van ons lenen. Geef je komst dan wel door op [email protected]

september 2024

Vijfde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn

De Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn heeft een nieuwe nieuwsbrief uitgebracht met een terugblik op de vele leuke activiteiten die de laatste tijd zijn georganiseerd en een vooruitblik op activiteiten die nog in planning staan.

Wil je de Nieuwsbrief lezen? Klik dan hier!

Houd ook de agenda van deze website in de gaten voor de actuele stand van zaken.

DSC00287 2 002

September 2024

Protestfietstocht tegen jaarlijkse sluiting Kroondomein het Loo voor de jacht

Op zaterdag 14 september 2024 was de jaarlijkse fietstocht tegen de sluiting van het Kroondomein het Loo, ten noorden van Apeldoorn. Deze tocht wordt door de Faunabescherming georganiseerd en ondersteunt door de Partij voor de Dieren.

De tocht van vandaag markeert veertig jaar (!) van vreedzaam verzet tegen de afsluiting van het Kroondomein, dat jaarlijks van 15 september tot 25 december (na de kerstmaaltijd) voor het publiek gesloten wordt. Slechts 2 doorgaande fietspaden blijven open voor fietsers, de rest is verboden terrein. Behalve voor jagers dan.

Dit grote natuurgebied is al jaren een bron van discussie vanwege de beperkte toegankelijkheid tijdens de herfst en winter, een periode waarin veel Nederlanders juist van de prachtige natuur zouden willen genieten.

Tijdens de sluitingsperiode vinden er jachtactiviteiten plaats, waarbij koning Willem-Alexander en genodigden de mogelijkheid hebben om te jagen op het wild in het gebied, zoals edelherten, wilde zwijnen en reeën. De koninklijke familie heeft al generaties lang een sterke band met het Kroondomein en het beheren van het wild wordt gezien als onderdeel van hun verantwoordelijkheid voor het gebied.

Een deel van het Kroondomein Het Loo wordt beheerd met behulp van publieke subsidies in het kader van natuurbehoud. Om deze subsidie te ontvangen, moet een groot deel van het Kroondomein het hele jaar door toegankelijk zijn voor publiek. Dat is dus niet het geval. Een groot deel is juist dicht gedurende 3 maanden. Officieel wordt de sluiting dan ook gerechtvaardigd door te zeggen dat het een manier is om het wild te beschermen en verstoring door bezoekers te voorkomen. In de herfst is het bronsttijd voor edelherten en de rust in het gebied wordt als noodzakelijk gezien voor het behoud van een gezond dierenbestand.

Jagers vallen uiteraard buiten deze verstoring van het wild. Jagers zijn niet schadelijk voor het behoud van het wild…..

Ondanks het aanbod van de Faunabescherming voor een staakt-het-vuren, heeft koning Willem-Alexander hier niet op gereageerd, wat de Faunabescherming aanleiding gaf tot deze 40e demonstratie. Uiteindelijk zal de aanhouder winnen!

Bij de fietstocht waren ongeveer 60 demonstranten en fietsers aanwezig, onder wie vele bekende gezichten zoals Harry Voss, Nico Kofferman, Aad van der Waal en Bibi Dumon Tak. De demonstratie trok verder mensen vanuit verschillende regio’s, zoals Apeldoorn, andere delen van Gelderland, en zelfs uit Zeeland. Ook de pers was aanwezig om verslag te doen van de actie.

DSC00293 2 002
Clean up schoolplein ROC Aventus foto 1

Augustus 2024

Schoon het nieuwe schooljaar in!

Op zaterdag 31 augustus 2024 organiseerde het netwerk van de Partij voor de Dieren Apeldoorn een clean-up actie in de omgeving van het ROC-Aventus aan de Laan van Mensenrechten. Om 13:00 uur verzamelden vier enthousiaste vrijwilligers zich om, onder een stralend zonnetje en met een verfrissend windje, de omgeving rond het Aventus en de fietsenstalling bij het station schoon te maken. Ondanks onze deelname aan de Peukmeuk 2024 begin juli 2024, die ook dit gebied bestreek, was onze schoonmaakactie hard nodig.

Want tijdens het opruimen viel het ons op hoeveel sigarettenpeuken er op de grond lagen, ondanks de duidelijke borden die aangeven dat dit deels een rookvrije zone is en bovendien onderdeel van de campagne 'Rookvrije Generatie'. Het was teleurstellend om te zien dat deze boodschap nog lang niet door iedereen wordt opgevolgd. Tijdens de zomervakantie was het gebied aanmerkelijk schoner dan nu, 1 week na de start van het schooljaar.

Na ruim een uur zwerfafval rapen, waren we in staat om twee volle afvalzakken te vullen. Dit resultaat is opmerkelijk gezien het feit dat het grootste deel van het verzamelde afval uit sigarettenpeuken bestond. Het laat zien hoeveel werk er nog te doen is om onze openbare ruimtes echt rookvrij en schoon te houden. Onze meest bijzonder buit was 2 ongebruikte tampons zonder cellofaantje eromheen.

Wij willen de mensen die hebben meegeholpen aan deze actie hartelijk bedanken voor hun inzet. Wil je ook een keer meedoen? Onze volgende clean-up staat gepland op zaterdag 28 september om 13.30 uur bij Zwembad Malkander aan de Dubbelbeek. We hopen op een net zo geslaagde actie en verwelkomen iedereen die een steentje wil bijdragen aan een schoner Apeldoorn.

Samen maken we de wereld een stukje mooier!

Clean up schoolplein ROC Aventus foto 2

augustus 2024

Vierde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn

De Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn heeft een nieuwe nieuwsbrief uitgebracht met een terugblik op de vele leuke activiteiten die de laatste tijd zijn georganiseerd en een vooruitblik op activiteiten die nog in planning staan.

Wil je de Nieuwsbrief lezen? Klik dan hier!

Houd ook de agenda van deze website in de gaten voor de actuele stand van zaken.

Juni 2024

Derde nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn

De Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn heeft een nieuwe nieuwsbrief uitgebracht met een terugblik op de vele leuke activiteiten die de laatste tijd zijn georganiseerd en een vooruitblik op activiteiten die nog in planning staan.

Wil je de Nieuwsbrief lezen? Klik dan hier!

Houd ook de agenda van deze website in de gaten voor de actuele stand van zaken.

DSC00002 002

april 2024

Kikkerfietstocht

Zaterdag 6 april organiseerde de Partij voor de Dieren, afdeling Apeldoorn, een kikkerfietstocht. Onder leiding van Harry Voss zijn we langs vele wateren in Apeldoorn en directe omgeving gefietst. Kikkers en amfibieën in het algemeen hebben het de afgelopen jaren moeilijk gehad: door de droogte is de populatie enorm afgenomen. “De regen is een zegen”, sprak Harry uit. Door het kletsnatte afgelopen halfjaar zijn de omstandigheden voor amfibieën een stuk gunstiger. Tijdens de fietstocht werd duidelijk hoe belangrijk ook het beheer van de wateren is. Of ze nu in woonwijken liggen of juist in het buitengebied.

De afgelopen jaren heeft de gemeente zijn oeverbeleid aangepast. Door te zorgen voor glooiende oevers kunnen dieren zich makkelijker verplaatsen tussen land en water. Dit beleid komt ook de biodiversiteit ten goede. Voor amfibieën zijn dit soort glooiende randen van groot belang in alle levensfasen die ze doormaken: voor de overwintering, de paring en het leven.

Het leven van amfibieën is voor een groot deel afhankelijk van andere diersoorten. Het werd duidelijk dat we bij vijvers waar de vishengels boven het landschap zichtbaar waren, geen kikkers zouden zien. In deze visvijvers worden, gesteund door de gemeente Apeldoorn, vissen uitgezet, zodat er wat te hengelen valt voor de vissende Apeldoorners. Helaas blijken in Apeldoorn meer vijvers vissersvriendelijk dan kikkervriendelijk te zijn.

Het belang van goed beheer werd ook zichtbaar bij poelen die (enkele) jaren geleden werden aangelegd. In het Wenumse Beekdal is een poel die door gebrek aan beheer volledig is dichtgegroeid. Hoe nat het land eromheen ook is, water staat er nu niet meer in. Bovendien is de poel volledig dichtgegroeid. Kikkers zijn daar dus ook niet te vinden. Een voorbeeld van wel goed beleid is een poel die zo’n dertig jaar geleden in het Woudhuis is aangelegd. Deze poel is vorig jaar nog onder handen genomen en het resultaat daarvan is zichtbaar: daar waren vele kikkers te zien. Tot grote verrassing van Harry waren het groene kikkers, die zich eerder in het jaar vertoonden dan normaal.

Deze fietstocht maakte nog maar eens duidelijk dat de invloed van de mens op de natuur groot is. Door onze (beleids)keuzes en hobby’s wordt de leefomgeving voor bepaalde diersoorten verslechterd. De poelen waar voldoende leven in zit laten zien dat met goed, weldoordacht beleid gezorgd kan worden voor een gemeente waar plaats is voor alle dieren, ook voor amfibieën.

Yvonne Zonderland

DSC00039

maart 2024

Kikkercafé

Op maandagavond 25 maart organiseerde het Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn een kikkercafé met diverse interessante lezingen.

Geert Willink, ecoloog van het waterschap Vallei en Veluwe en al ruim 30 jaar vrijwilliger bij RAVON, leerde ons het verschil tussen reptielen en amfibieën, ooit geleerd op de basisschool en goed om die kennis weer even bij te spijkeren, en welke verschillende padden en kikkers er zijn en hoe je ze kunt herkennen. Zijn presentatie kun je hier nog eens bekijken.

Robbin Buitink van Stichting Landschapsbeheer Gelderland instrueerde ons over het maken en onderhouden van een kikkerpoel. Die past namelijk in bijna iedere tuin en het helpt de dieren aan de zo schaarse woon- en voortplantingsruimte in ons dichtbevolkte land.

Want de belangrijkste les die we leerden was dat het enorm slecht gaat met de kikkers en padden in Nederland. Harry Voss en Bert en Ria Walhof die jaarlijks helpen met de paddentrek vertelden ons dat ze al blij zijn wanneer ze op één avond 10 dieren kunnen helpen met het veilig bereiken van hun voortplantingspoel.

Daarom neemt Harry Voss ons, in aansluiting op deze interessante en leerzame avond, aanstaande zaterdag 6 april mee op een kikkerfietstocht om de stand van zaken zelf te onderzoeken bij verschillende kikkerpoelen die al fietsend zullen worden bezocht. Ga je mee? Kijk voor meer informatie hier.

Kikkercafe 2024

Februari 2024

Tweede nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn

Jacky heeft deze maand een tweede nieuwsbrief geschreven om te informeren over nieuwe activiteiten die in de planning zitten en wat verder nog in de pijpleiding zit aan leuke ideeën.

Er gaat van alles gebeuren dus lees snel de tweede nieuwsbrief van dit jaar en houd ook de activiteitenagenda van deze website goed in de gaten voor eventuele aanvullingen.

Januari 2024

Nieuwsbrief PvdD Netwerk Apeldoorn

Jacky Kroon, "aanspreekmens" van het netwerk schrijft regelmatig een nieuwsbrief om haar leden te informeren over nieuwe activiteiten die in de planning zitten en een terugblik te geven op de activiteiten die de afgelopen tijd zijn georganiseerd.

Zo krijg je een mooi beeld achter de schermen van wat er speelt en kun je je aanmelden om mee te doen en/of helpen of input te leveren bij het organiseren van nieuwe activiteiten.

Lees hier de eerste nieuwsbrief van dit jaar.

Ben je enthousiast geworden over het leuke en belangrijke werk dat onze Partij voor de Dieren netwerk leden in Apeldoorn doen? Meld je dan aan. Alle gegevens lees je hieronder.

Clean up 2024

Word actief en help mee bij lokale activiteiten!

Wij zijn altijd op zoek naar enthousiaste mensen die zich willen inzetten om de Partij voor de Dieren groter te maken en het gedachtegoed van de Partij voor de Dieren nog meer bekendheid te geven.

Terwijl de fractie onze idealen vertegenwoordigt in de politiek, doet het netwerk dit door het organiseren van informatieve evenementen zoals lezingen, filmavonden en workshops en nemen zij deel aan protestacties en demonstraties en helpen met flyeren tijdens de verkiezingen.

Ben je lid van de Partij voor de Dieren en wil je meehelpen om onze idealen te verwezenlijken? Jouw bijdrage is van harte welkom!

Netwerk Apeldoorn

Partij voor de Dieren Netwerk Apeldoorn is een heel diverse club mensen die samen het gedachtegoed van de partij uitdragen in onze stad en de directe omgeving. Iedereen heeft unieke kennis, vaardigheden en interesses en dat maakt dat we samen een grote verscheidenheid aan activiteiten kunnen organiseren. Bovendien hebben we het ook heel gezellig samen!

Wat doen we dan zoal? We ruimen zwerfafval op, we flyeren, organiseren informatieve thema-avonden, fietstochten, excursies en lezingen en in verkiezingstijd voeren we natuurlijk campagne!

Wil jij je ook actief inzetten voor de partij? Wat leuk! Je kunt je aansluiten bij ons netwerk door te mailen naar [email protected] of door onderstaand formulier in te vullen. Alle hulp wordt gewaardeerd, van groot tot klein!

(verplicht veld)
(verplicht veld)
(verplicht veld)